SLOVNÍK POJMŮ


Co je to samolepicí etiketa

Samolepicí etiketě se říká také samolepka nebo štítek. Jedná se o papírové nebo plastové čtverce, obdélníky různých formátů či jiné vyřezané tvary, které mají ze spodní strany nanesené samolepicí lepidlo. Díky němu drží na různých materiálech. Slouží k označování, informování nebo dekorování. K zakoupení jsou prázdné etikety, které lze potisknout na domácí tiskárně či ručně popsat. Hromadný a profesionální potisk samolepek zajišťují tiskárny (třeba ta naše) se specializovanými stroji.

Co je polypropylen

Polypropylen se označuje zkratkou PP a patří mezi termoplastické polymery. Má v podstatě nulovou nasákavost vody. Proto je možné z polypropylenové fólie vyrábět voděodolné etikety. Navíc je PP chemicky i mechanicky odolný a zdravotně nezávadný, takže je snadné tento materiál certifikovat pro použití v potravinářském průmyslu. Kromě etiket se v sektoru obalových materiálů používá například na výrobu vázacích pásek. Dále nachází úplatnění ve vodovodním a chemickém průmyslu, při elektroinstalacích a v textilním průmyslu.

Co je to PVC

PVC je zkratka pro polyvinylchlorid složený z chlóru a ethenu. Jedná se o jeden z nejpoužívanějších plastů napříč většinou průmyslů a odvětví od stavebnictví přes potravinářství až po zdravotnictví. Je pružný, lehký a tepelně i světelně odolný. Polypropylenová fólie se využívá také na výrobu plastových samolepek, jsou však cenově nákladnější než polypropylenové. Navíc je produkce PVC materiálu kvůli ekologičnosti kritizovaná, proto i drtivá většina naší produkce jde kvůli ekologičnosti výroby ve prospěch polypropylenových folií.

Co je FTC certifikace

Zkratka FTC znamená food top coat a označuje etikety certifikované pro přímý styk s potravinami. FTC štítky je možné lepit je přímo na banány, kiwi, manga, jablka a další potraviny. Splňují hygienické požadavky a jsou zdravotně nezávadné i při požití, což hrozí zejméno u malých dětí. Pomáhají zvyšovat bezpečnost a kvalitu potravin.

V naší tiskárně používáme certifikované štítky z polypropylenového materiálu PP white FTC 60, PP CLEAR FTC 60, PP Silver FTC 50 RP37.

Výseková forma

Výseková forma, někdy nazývaná také jako tvarový výsek nebo výseková raznice, u nás familiérně označovaná prostě „plech“, slouží k tomu, aby dala tiskovině konečný tvar. Tvoří ji výsekové nože, rylky a někdy také perforovací nože. Raznice potom strojově vysekává specifické tvary etiket a štítků. 

Jedna výseková forma pro tisk etiket vydrží až 2 miliony cyklů, to znamená, že není potřeba vyrábět originální raznici pro každou zakázku. Pro některé typy etiket, například etikety na láhve, máme formy ve standardizovaných velikostech. Cena za výrobu výsekové formy je okolo 1200 až 3500 Kč, podle velikosti, četnosti a složitosti tvaru.

Co je termotisk

Termotisk je specifická technologie tisku, při které se nepoužívá žádná barva ani inkoust, ale termopapír, který působením tepla mění barvu. V tiskové hlavě se průchodem elektrického proudu zahřejí topná tělíska a při kontaktu s termopapírem či termoetiketou mění bílou na černou. Výhodou termotisku je to, že lze jednoduše tisknout na každou účtenku či na každý štítek různé proměnné, například čas parkování, váhu zboží nebo prodané zboží. Nevýhodou je poměrně rychlá degradace tisku.

V naší tiskárně vyrábíme prázdné nepotištěné termoetikety, které nařežeme do požadovaných rozměrů. Tyto termoetikety se potom používají etiketovacích vahách či ve štítkovačích.

Etiketovačky (etiketovací stroje) a jejich využití

Etiketovačky jsou ruční nebo automatické nástroje na lepení etiket. Mají otočný systém, který podává jednotlivé etikety podle požadované rychlosti. Tento profesionální nástroj nalepí etikety rychle a s dokonalou přilnavostí. Vyhnete se tedy bublinkám či křivému umístění. Do etiketovaček se používají samolepky na kotoučích. Průměr rolky, celého kotouče, velikost etiket a počet na jednom kotouči se odvíjí od velikosti zásobníku.

Do ručních etiketovaček většinou patří menší role etiket, aby nebyl nástroj příliš těžký. Naopak automatické štítkovače a etiketovací stroje mají velké zásobníky, aby nebylo potřeba měnit nové role příliš často.

Papír na tisk etiket

Samolepky vytištěné na etiketovém papíře jsou cenově dostupnější než samolepky plastové (vyrobené z polypropylenové či jiné fólie). Papír však není odolný vůči vlhku. Proto se štítky z etiketového papíru hodí pouze pro použití v prostorách chráněných proti vlhku a větru. Venku vydrží jen krátce. 

Druhy papírů používaných v naší tiskárně na tisk samolepek se liší gramáží a strukturou. Mohou mít také různou povrchovou úpravu. V naší tiskárně pracujeme nejčastěji se třemi typy papírových samolepek: 

NXT RP51 – Hladká matná (avšak pocitově velmi mírně pololesklá samolepka) na obaly a etikety používané v interiéru. Díky permanentnímu akrylickému lepidlu drží dobře na papíře, plastu, sklu i kovových površích. Jde o nejlevnější (lowcost) variantu papírových štítků. Používá se na značení průmyslových produktů, kde není podstatný vzhled, ale to, co je na etiketě uvedeno. 

Raflacoat Plus RP51 – Univerzální papírová hladká samolepka určená na obaly a etikety používané v interiéru. Díky permanentnímu akrylickému lepidlu drží dobře na papíře, plastu, sklu i kovových površích. Má certifikaci FSC

CastGloss RP51 – Vlastnostmi a využitím stejná jako Raflacoat Plus včetně certifikátu FSC. Má lepší povrchovou úpravu – vypadá luxusněji – a je mírně dražší. 

Návin na dutinku

Potištěné etikety (nebo na požadovaný rozměr nařezané termoetikety), které dodáváme v rolích, je nutné navinout na dutinku. Ta je vyrobena z plastu nebo tlustší lepenky. V naší tiskárně používáme dutinky vyrobené z papíru/lepenky. Velikost dutinky určuje zásobník zákazníkova etiketovače. Nejpoužívanější jsou průměry dutinek 76 mm a 40 mm. Většina zákazníků si objednává dutinky o průměru 76 mm. Průměr 40 mm jsou pro menší etiketovačky. Variabilní je také navinutí z hlediska umístění etiket. Ty mohou být na roli z vnitřní nebo vnější strany.

Certifikace FSC

FSC je zkratka organizace Forest Stewardship Council. Jejím cílem je podporovat environmentálně odpovědné, sociálně přínosné a ekonomicky životaschopné lesní hospodářství. Certifikát je udělován za obhospodařování lesa v souladu s těmito standardy. Pokud má certifikát produkt (v naší tiskárně jsou to mimo jiné papíry Raflacoat Plus RP 51 a CastGloss RP 51), znamená to, že všechny složky podílející se na procesu výroby (zpracovatel dřeva i výrobce papírových samolepek) pracují šetrně a mají FSC certifikát.

NAPIŠTE NÁM

FORMULÁŘ PRO NEZÁVAZNÝ KONTAKT

 • Vyberte z možností
 • NECHÁM SI PORADIT
 • SAMOLEPÍCÍ ETIKETY
 • Etikety na kotoučích
 • Etikety na arších
 • Plastové etikety
 • Papírové etikety
 • Kulaté etikety
 • Etikety s výsekem
 • Termoetikety
 • Transparentní etikety
 • ETIKETY DLE POUŽITÍ
 • Pivní etikety
 • Etikety na med
 • Etikety na slivovici
 • Průmyslové etikety
 • Etikety pro cukrárny
 • Etikety na potraviny
 • Bezpečnostní etikety
 • Etikety na kávové kelímky
 • Etikety pro drogistický průmysl
 • Etikety pro chemicko-technologický průmysl
 • POLEPY AUT
 • TISK NA MÍRU
 • PARTNERSTVÍ